A pupusas az igen gyorsan fogyó ételek kategóriába tartozik, így dupla mennyiség ajánlott! 😉 Amit róla tudni kell: nevét, ahogy írjuk, úgy ejtjük. Egy hagyományos salvadori étel, kézzel készített tortillaszerűség, kukoricaliszttel készül eredetileg (kipróbálható ;)) és kerek változatban. Múltja évszázadokra tekint vissza a Pipil törzsek által, a mai El Salvador területén.
Tészta:
- 30 dkg liszt
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál sütőpor
- 50 ml olaj
- 120 ml víz
Töltelék (amiből nálam készült):
- 2 dl tejföl
- 10 dkg gépsonka
- 10 dkg reszelt sajt
- 1 db fehér paprika
- egy kisebb fej lila hagyma
- 1 kocka sajt
A tészta hozzávalóit összekeverjük és egyneművé dolgozzuk, jól átgyúrva. Pihentetjük és közben elkészítjük a tölteléket. A hozzávalókat apróra vágjuk és a tejföllel összekeverjük (ízlés szerint fűszerezhető). A tésztát 6 egyenlő részre osztjuk, majd ezeket a darabokat kerek formára nyújtjuk (liszt nem szükséges a deszkára). A közepére halmozunk a töltelékből, majd a két széleit egymásra hajtjuk, az illesztésnél összecsipkedjük, ahogyan a két végét is, miután azt is behajtottuk. Mikor ez megvolt, kissé megnyomkodjuk, eligazítjuk, így a töltelék is eloszlik benne.
Teflon serpenyőt felteszünk melegedni (olaj nélkül) lassú tűzön, majd a pupusas mindkét oldalát megpirítjuk rajta, oldalankét 3-4 percig. Ha véletlenül a töltelék szivárog, papírtörlővel töröljük le a serpenyőről, hogy ne égjen, füstöljön. A sütési idő pont elég ahhoz, hogy a tészta átsüljön és ne maradjon nyers. A sütési fokozatot végig tartalékon kell hagyni!
- A pupusas nem csak ezen formában, hanem kerek vagy háromszög, illetőleg vékonyan tekercselt változatban is variálható.
- A töltelék sokféle alapanyagból készülhet, lehet bármi, amit épp kiötölünk, arra viszont ügyeljünk, hogy a húsféléket előtte készítsük el külön a tészta sütési idejének rövidsége miatt! Ez lehet darált hús, sertés pl. gyros, vagy más fűszerezésben.
- A tészta tölthető továbbá konzerv zöldségekkel is, mint kukorica, borsó, bab (ebből püré is készülhet, ami a frijoles refritos), de a konyhánkban fellelhető maradékokat is jól hasznosíthatjuk. 😉
Szani konyhájából kaptuk a receptet.