Első lépés a szilvapuding elkészítése:
50 dkg friss vagy fagyasztott szilva, 1 dl víz, 1 kávéskanál fahéj, 12 dkg (6 evőkanál) cukor. A hozzávalókat együtt felforraljuk, majd 1 dl hideg víz és 5 dkg vaníliás pudingpor keverékével besűrítjük a forrásban lévő szilvát. Ha fakó a színe, utólag néhány csepp lila természetes ételfestékkel színezhetjük, majd lehűtjük. Ha túlságosan egyben marad a szilva, kissé szétturmixolhatjuk, de semmiképpen se legyen homogén, egynemű, mert fontos, hogy látszódjanak a szilvadarabok.
Második lépésként készítjük el a gombócot:
2 evőkanál cukor, 2-3 evőkanál víz, 2-3 evőkanál rum. A vízből és a cukorból szirupot főzünk, kihűlés után hozzáadjuk a rumot. 25 dkg nullás (egyszeres) marcipánt kb. 11 × 46 cm nagyságú lappá nyújtunk. Ennek a marcipánnak igen magas a mandulatartalma, intenzív az íze, így nem lesz túlságosan édes a gombóc.
Egy kb. 7 × 42 cm nagyságú piskóta (boltban vásároljuk meg a kész szögletes piskótalapot és azt vágjuk szét 1-1,5 cm vastag lapokra) bőrös felét a pudingos szilvás krémmel leheletvékonyan lekenjük. (Az a lényeg, hogy a marcipáncsík mindkét oldala kb. egy-egy ujjnyival legyen szélesebb a piskótacsíknál, mivel így tudjuk kényelmesen feltekerni.) Krémes felükkel lefelé a marcipánlapra fektetjük, ecset segítségével meglocsoljuk a rumos cukorsziruppal, majd meghintjük őrölt fahéjjal.
Ezután a csíkokat sorban kirakjuk kb. 10 dkg aszalt szilvával (a szilva nagyságától függően változhat a mennyiség, de az a lényeg, hogy a szilvákat szorosan egymás mellé kell helyezni, ne maradjon köztük hézag), majd szorosan feltekerjük a csíkokat úgy, hogy a piskóta sehol se látszódjon ki. Kör alakúra formázzuk a tekercseket, sütőpapírra helyezzük, majd fagyasztóban kifagyasztjuk őket.
A díszítéshez használt tekercseket is most készítjük el:
10 dkg marcipán, 5 dkg aszalt szilva. A kinyújtott marcipáncsíkba aszalt szilvát fektetünk le sorban, szorosan feltekerjük, majd ezt is lefagyasztjuk. Fagyasztás után a tekercseket és a csíkokat is étolajjal hígított csokoládéban (10 dkg tortabevonó + 1 evőkanál olaj) kimártjuk, vigyázva arra, hogy a csokoládé mindenhol fedje a marcipánt. Ha észrevesszük dermedés után, hogy valahol nem fedte be teljesen a csokoládé a marcipánt, akkor azt utólag kenjük be csokoládéval, mert ha a későbbiekben a marcipán találkozik a tejszínnel, elfolyik a marcipán. Szintén fontos, hogy a csíkokat olajjal hígított csokoládéval húzzuk át, mert így sokkal könnyebb lesz a szeletelés, mintha egy kemény, roppanós csokoládét kellene átvágni a puha krémben.
Harmadik lépésként megsütjük a piskótákat:
(Célszerű lehet ehelyett boltban kapható kész, kerek csokis piskótalapot venni.) 2 tojás, 3 evőkanál cukor, 2 evőkanál liszt, 1 evőkanál kakaópor, diónyi vaj, 1 evőkanál víz. A tojássárgát 1 kanál cukorral és a vízzel kihabosítjuk, közben a tojásfehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük, majd óvatosan hozzákeverjük a masszához. Ezután beleforgatjuk a kakaóval elkevert lisztet, és hozzácsurgatjuk a langyosra megolvasztott vajat. Olajozott, lisztezett kerek formába kenjük, majd 200°C-ra előmelegített sütőben készre sütjük. Ez kerül a torták tetejére. A torta alja Sacher-felvertből készül:
Sacher-felvert:
6 tojássárgája, 2 egész tojás, 1 evőkanál víz, 3,5 evőkanál cukor, 2 evőkanál étolaj, 3 evőkanál liszt, 3 evőkanál kakaópor. Az összes tojáshoz hozzáöntjük a vizet és a cukrot, vízgőz felett állandóan kevergetve felmelegítjük annyira, hogy a tojás ne csapódjon ki (kb. 50°C). Kihűlésig habbá verjük, majd belecsurgatjuk az olajat. Ezután lazán hozzákeverjük az átszitált, kakaóval elkevert lisztet. Kerek tortaformába tesszük, majd 200°C-os sütőben 20-25 percig sütjük.
A torta összeállítása a negyedik lépés:
5 dl tejszínből vert tejszínhab (növényi) + 2 dl a díszítéshez, a korábban elkészített szilvapuding, 1,5 dl zselatin (lapból vagy porból elkészítve, kihűtve), 1 evőkanál citromlé, késhegynyi fahéj. A hozzávalókból tejszínkrémet keverünk. A tortaformában lévő sacherkarikát félig megtöltjük a tejszínkrémmel, majd belehelyezzük a marcipános-piskótás tekercset. Óvatosan kissé belenyomkodjuk a krémbe, rátöltjük a maradék krémet, végül a kakaós piskótalappal befedjük. Dermesztés után (hűtőben 1-2 óra) 70% kakaótartalmú olvasztott csokoládéval bevonjuk a torta tetejét, az oldalát tejszínhabbal körbekenjük. A tetejét tejszínhabbal, a felszeletelt aszalt szilvás tekerccsel és zöld marcipánlevelekkel díszítjük.
Czine Zsuzsanna receptje.