- 25 dkg sertésháj
- 1 liter liszt (60-65 dkg)
- 4 tojássárgája
- egy kevés rum vagy bor
- 1 mokkáskanál szalalkáli
- egy kevés tej
A sertéshájat, miután hártyáját lefejtettük, finomra daráljuk, és a liszt felével összegyúrjuk, majd két cipót formálunk belőle. A maradék lisztet a tojások sárgájával, egy kevés rummal, a szalalkálival meg annyi tejjel gyúrjuk össze, hogy puha rétestésztát kapjunk, amit három részre osztunk. Egy cipónyi rétestésztát belisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtunk, és rátesszük a hasonló nagyságúra kinyújtott hájas tésztát, erre szintén kinyújtott rétes-, majd hájas tészta kerül, a harmadik rétestésztát a tetejére fektetjük. Így együtt még jobban kisodorjuk, összehajtogatjuk, tiszta konyharuhával letakarjuk, 15 percig pihentetjük, majd a pihentetéssel együtt még kétszer megismételjük a hajtogatást úgy, hogy az utolsó alkalommal a tésztát kb. 3 mm vastagságúra nyújtjuk.
Derelyevágóval 10 × 10 cm-es négyzetekre vágjuk. Az így kapott tésztadarabokat hengeres ütőformára hajtjuk úgy, hogy a négyzet átlója párhuzamos legyen a henger tengelyével. A forma végére erősített babapertlivel (fehér pamutból készült keskeny szalag) a tésztát kétszer körültekerjük.
Bő forró olajba rakjuk úgy, hogy az olaj teljesen ellepje. Amikor a tészta kissé megsült, a pertlit letekerjük róla, a fánkot pedig a formáról óvatosan az olajba csúsztatjuk. (ezt az edény oldalához szorítva a legkönnyebb). Ha aranybarnára sült, villával kiszedjük, papírtörlőre téve lecsepegtetjük. Még langyosan fahéjas porcukorral kívül-belül meghintjük.
Hűvös helyen, de nem hűtőszekrényben akár 2 hétig is eláll. A fánkok üregébe lekvárt vagy krémet is tölthetünk.