A tésztához:
- 60 dkg finomliszt
- 1 teáskanál só
- 1 evőkanál cukor
- 1,5 dl tej
- 1,5 dl víz
- 6 dkg olvasztott vaj
- 2,5 dkg élesztő
A főzéshez:
- 1 csomag (50 g) szódabikarbóna
1 dl tejet melegítünk langyosra, hozzákeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt és megkelesztjük. A lisztet átszitáljuk, hozzákeverjük a sót. A közepébe mélyedést készítünk, beleöntjük a megkelt élesztőt, és a többi langyos tejjel, vízzel jól bedagasztjuk. Az olvasztott vajjal addig dagasztjuk tovább, míg szálas tésztát kapunk. Keverőtálba tettem, a napon kétszeresére kelesztettem fél órán belül. Ezután lisztezett gyúródeszkán 10 részre vágtam, gombóccá formáztam és még 15 percet hagytam kelni. Mindegyik gombócot ovális alakra nyújtottam és kiflikké sodortam fel.
Másfél liter vizet felforraltam, a szódabikarbónát beleszórtam és a kifliket kettesével tettem bele, fél-fél percet mindkét oldalát gyöngyöző vízben főztem, majd egy szűrőkanállal kiemeltem őket. Szilikonos sütőpapírral fedett tepsire tettem őket. A kiflik tetejét bevagdostam, még 15 percet pihentettem, majd 200°C-on pirosra sütöttem.
Leginkább látványpékségekben találkozhatunk bajor jellegű péksüteményekkel. Jellemzőjük a gyönyörű mély barna héjszín, amit a péksütemények szódabikarbónás vízben történő főzésével lehet elérni. Ezzel a módszerrel nem csak különös színt, de különös ízt, leginkább ropira emlékeztetőt kap a péksütemény. Otthon is nagyon egyszerű elkészíteni. A receptötlet innen származik.
Vass Lászlóné készítette el.
Edit szeretettel vár Benneteket desszertek és házias ételek receptjeivel a Konyhamánia Edit módra oldalon!