Karácsony közeledtével volt alkalmam megkóstolni az angolok Mince Pie nevű tradicionális ünnepi süteményét, amely egy nagyon egyszerű finomság, hiszen kis omlós pitékről beszélünk, amelyek vagdalt aszalt gyümölcsös-mazsolás-diós töltelékkel vannak töltve. Azóta is azon törtem a fejem, hogy gluténmentesen is el kellene készíteni, mert úgy beleszerelmesedtem, hogy legszívesebben hetente kóstolnám, nem csak évente egyszer… 🙂
Most csak az alaptészta készítését írom le Nektek, mert a tölteléket készen vettem (hogy a valódi ünnepi ízt kóstolhassam végre újra), de Ti bármilyen gyümölccsel megtölthetitek. Annyi csupán a teendő, hogy fel kell vékonyra szeletelni, vagy felkockázni, összevagdalni, sőt, akár többféle gyümölcs is összekeverhető, majd ízlés szerint édesíteni kell egy kicsit (a legjobb kókuszcukorral), lehet fűszerezni is (pl. fahéjjal, vaníliával, gyömbérrel), a felesleges levétől lecsöpögtetni, és már tölthető is a tésztába. Kinek-kinek a fantáziájára van bízva, hogy milyet szeret.
Ezek a piték kétféle módon készíthetőek: szimpla, vagy dupla módon. A szimpla azt jelenti, hogy a formában alul van egy tésztalap, rajta a töltelék, majd úgy sütjük meg. A duplánál pedig a töltelék is be van borítva, a sütemény teteje is le van fedve egy lappal. Én most a szimpla mennyiséget állítottam össze, de mivel egy, az átlagosnál kisebb méretű formában készítettem, dupla, beborított pite lett belőle. Egy normál méretű (kb. 20 cm-es) formában ez a mennyiség pontosan elegendő az alsó kibéleléshez.
A tészta rendkívül jól kezelhető, nem ragad, fantasztikusan jól nyújtható, egyszóval tökéletes. Életem legfinomabb, legigazibb gluténmentes pitetésztája sikeredett belőle!
Szimpla tészta:
- 1 és 1/2 bögre barna rizsliszt (kb. 20 dkg)
- 1/4 teáskanál finomítatlan tengeri só
- 1/2 bögre + 3 evőkanálnyi kókuszolaj
- 3 evőkanál gyümölcsszirup, vagy ehelyett ízlés szerint bármilyen másféle
- 1-2 evőkanál hideg víz
Dupla tészta:
- 3 bögre barna rizsliszt
- 1/2 teáskanál finomítatlan tengeri só
- 1 és 1/2 bögre kókuszolaj
- 1/4 bögre + 2 evőkanálnyi gyümölcsszirup
- 2-3 evőkanál hideg víz
A méréshez használt bögre 2,4 dl-es, 1 evőkanál pedig 15 ml-t jelent. Melegítsük elő a sütőt 175°C-ra. Egy tálban keverjük össze a lisztet és a sót. A kézi mixer dagasztófejét használva lassan adagoljuk hozzá az olvasztott kókuszolajat és a szirupot. Szükség szerint itt kell hozzáadni a vizet is, de nekem nem kellett bele. Dolgozzuk tovább a géppel még pár percig, amíg tökéletesen elkeveredik és kézzel formázva sima tésztává nagyon jól összeáll. Ha úgy látjuk, hogy száraz és még kíván egy kis vizet, adjunk hozzá, majd dolgozzuk ki jó alaposan. Ezután kézzel formázzuk meg szép kis bucivá.
Ha dupla tésztát készítettünk, felezzük el, és a felső lapnak szánt adagot takarjuk le egy konyharuhával. Nem kell hűtőbe tenni.
Barna rizsliszttel hintsük meg a munkalapot – amin dolgozni fogunk -, és a kezünket is, hogy biztos ne ragadjon sehova a tészta (nem fog! :D). Tegyük a tésztát a munkalapra, hintsük meg a tetejét is rizsliszttel. Először a kezünkkel lapítgassuk kissé el, majd nyújtsuk ki a megfelelő méretű kerek lappá, és béleljük ki vele a sütőformát úgy, hogy a peremén is túllógjon egy kicsit. Az ujjainkkal gyengéden nyomkodjuk bele, hogy tökéletesen illeszkedjen, majd egy éles késsel vágjuk körbe a lelógó részeket. Gyönyörű szép lesz! Ekkor jöhet a töltelék: a vagdalt vagy szeletelt, ízesített és édesített gyümölcskeverék felesleges levét már lecsöpögtettük, így kanalazhatjuk is a formába. Ha a pite szimpla módon készül, szépen rendezgessük el a tetejét, majd mehet is a sütőbe 12-20 percre, vagyis amíg szépen elkezd barnulni a széle. Ha dupla módon készítjük, miután a tölteléket belehalmoztuk, a félretett tésztát az első laphoz hasonlóan nyújtsuk ki és borítsuk be vele a pitét. Gyengéden nyomkodjuk rá körben a széleit, majd vágjuk le a felesleges részeket. Villával meg lehet szurkálni itt-ott, és díszíthetjük a leeső tésztából készített különböző formákkal is.
Nagyon finom, minden ízében igazi és legfőképp egy igen egészséges módja az angol tradicionális gyümölcsös pitéknek. Próbáljátok ki, jó étvágyat kívánok hozzá!
Szabókiné Jung Andrea receptje.